TÜRKİYENİN İLK VE TEK GENEL FORUMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TÜRKİYENİN EN GÜZEL SİTESİ

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

ÇOCUK gazatesi ALARA48

3 posters
YazarMesaj
alara48
Co-Admin
Co-Admin
alara48

Nereli : marmaris
en sevdiği şey : kedimi sevmek
lakabı : tuva
+RAP :
ÇOCUK gazatesi ALARA48 Left_bar_bleue100 / 100100 / 100ÇOCUK gazatesi ALARA48 Right_bar_bleue

****sanal hayvanın**** : ÇOCUK gazatesi ALARA48 362210ja8
***hangi takımı tutuyorsun*** : ÇOCUK gazatesi ALARA48 Fenerbahce
***ruh halin*** : ÇOCUK gazatesi ALARA48 9neseliqn5

ÇOCUK gazatesi ALARA48 Empty
MesajKonu: ÇOCUK gazatesi ALARA48   ÇOCUK gazatesi ALARA48 I_icon_minitimeCuma Ekim 03, 2008 6:39 am

ATATÜRK

Mustafa Kemal ******
Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı

******'ün çocuk sevgisi herkes tarafından bilinmektedir. ******'ün manevi çocuklarıyla ilişkisi,o yıllarda yaşayan kişilerin anı kitaplarında yer almaktadır.****** her fırsatta ‘‘Bugünün küçükleri yarının büyükleri” diyerek çocukların toplumların gelişimi için ne denli önemli olduğunu belirtmiştir.

Geleceğin çocukların elinde olduğunu düşünen ******,1924'te ilk Meclis'in açılış tarihi olan '23 Nisan' gününün çocuk bayramı olarak kutlanmasına karar vermiş ve daha sonra bu bayramı çocuklara armağan etmiştir.

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Sakarya Motoru'nda küçük Ülkü ile Boğaz gezisinde
(1934)

Cumhurbaşkanı ******, Ege Vapuru'nda, küçük Ülkü ile
(Şubat 1935)

Cumhurbaşkanı ******, küçük Ülkü'ye okumayı öğretirken
(3 Mayıs 1935)

Cumhurbaşkanı ******, Florya'da küçük Ülkü ile
(21 Haziran 1936)

TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal, Bilecik
Osmaneli İstasyonu'nda bir öğrencinin okuduğu şiiri dinlerken
(20 Ocak 1923)
****** Pendik istasyonunda kendini karşılayan çocuklarla birlikte. Arka sırada ******’ün geleceğini duyup karşılamaya gelen Pendik’te kamp yapan Darüşşafaka’lı öğrenciler.

(6 Ağustos 1929)

EĞLENCE

TEKERLEME

Ayı beni korkuttu Kulağını sarkıttı
Elma verdim yemedi
Sakız verdim çiğnedi
Hap hup kırmızı turp

Bir, iki, üç
Söylemesi çok güç
Sana verdim bir elma
Adını koydum Fatma
Hop, hop, hop
Bir büyük altı top
Ağzım minnacık
Burnum hokkacık
Yanaklarım elmacık
Gözlerim boncuk
Benim adım çocuk

Ay dede, ay dede
Evin barkın nerede?
İnce belde
İnce belin neresinde?
İki dağın arasında
Keklik getir, yağa batır
Sen yiyemezsen
Bana getir ay dede

Bir, iki, üç
Yolda oyun güç
Üç, iki, bir
Haydi eve gir
Bir, iki, üç
Ebelik pek güç
4 koca teker
5 dibe çöker
6 ne güzel
7’de dur
8’de vur
9’da atla
10’da tepe takla
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Evimize dön
Komşunun bahçesindeki
Güllere kon

Kardan adam, kardan adam
Senden korkmaz benim babam
Süpürgen var süpürmezsin
Etrafını hiç görmezsin
Ağzın burnun kızarmış
Sanki pek çok soğuk varmış
Haydi haydi yürüsene
Hah hah hah
Diye gülsene
Ah ne süslü bebek
Üstü mavi al benek
Aman tutsam şunu ben
Hemen uçup gitmeden

Eveleme develeme
Devekuşu kovalama
Kovalarsan yaralama
Şekerleme çikolata
Şundan bundan
Kedi düştü damdan
Çıt pıt
Nerden geldin
Oradan çık
Kız saçların kıvırcık
Sana dedim sen çık

FIKRA

Subaşının Eşeği

Eşeği kaybolan Subaşı, ateş püskürmüş:
-Çabuk benim hayvanımı bulun, yoksa karışmam! Diye bağırmaya başlamış. Herkesi bir telaş , bir korkudur almış. Eşeği aramak için dört bir tarafa dağılan Akşehirliler , yolda Hoca'ya rastlamışlar:
-Aman Hocam, bize yardım et. Yolda sahipsiz bir eşek bulursan hemen yakala n'olur.
-Eşek kimin?
-Subaşının. Demişler. Hoca da: "Peki ararım" demiş ve türkü söyleye söyleye yolunu sürdürmüş. Karşısına çıkan bir köylü :
-Hocam, böyle türkü söyleyerek ne yapıyorsun? Deyince , Hoca:
-Subaşının kaybolan eşeğini arıyorum! Demiş. Adam , yine sormuş:
-Peki , böyle türkü söyleyerek eşek mi aranır a Hoca?
-El elin eşeğini elbette türkü söyleyerek arar. Hele eşek zorla aranıyorsa. Üstelik Subaşınınsa....

BİLMECE

Fırında pişer Mideye düşer

CEVAP: EKMEK

SAĞLIK

KİTAP EN İYİ DOSTUMUZDUR

Hülya, kitap okumayı çok severmiş. Boş zamanlarını sürekli kitap okuyarak, yeni bilgiler öğrenerek geçirirmiş. Hülya’nın arkadaşı Cem ise hiç kitap okumaz, boş zamanlarını bilgisayarın başında oyun oynayarak harcarmış. Bir gün Cem doğum gününü kutlamak için Hülya’yı ve diğer arkadaşlarını davet etmiş. Arkadaşları Cem’e oyuncaklar, bilgisayar oyunları hediye etmiş. Hülya ise Cem’e bir hikaye kitabı almış.

Cem, Hülya’nın hediyesiyle hiç ilgilenmeden hemen yeni bilgisayar oyunlarıyla oynamaya başlamış. Bir gün Cem`in bilgisayarı bozulmuş. Cem oynayacak oyun bulamadığı için çok sıkılmış. Odasında kendisine yeni bir oyuncak ararken Hülya’nın ona doğum gününde hediye ettiği hikaye kitabını bulmuş. Önce “bir iki sayfa okur, sonra da sokağa oynamaya giderim” demiş ama kitabı okudukça çok hoşuna gitmiş . Kitaptaki hikayelerin hepsi birbirinden güzelmiş Cem, okudukça yeni yeni şeyler öğreniyormuş. Kitabı bitirince “keşke daha önce bilgisayar oynamak yerine kitap okusaydım. Kitaplar oyunlardan daha güzel hem de çok eğlenceli. Bundan sonra ben de hep kitap okuyacağım” demiş. Hülya da arkadaşı Cem`in kitap okumaya başladığını duyunca çok sevinmiş. Ona kendi kitaplarından ödünç vermiş. Bundan sonra Cem daha az bilgisayar oyunu oynamış, kendisine yeni kitaplar almış ve vaktini boşa harcamamış

KÜLTÜR
Hoş geldiniz
Karagöz'le Hacivat'tır ismimiz,
İnsanları güldürmektir işimiz;
Perdede şakadan kavga etsek de,
Birbirimizi hem de çok severiz!

Herkese sağlık, mutluluk dileriz,
Neşe ve bilgi dolsun günleriniz!
Yüzü temiz, gönlü temiz çocuklar,
Güzel kitabımıza hoş geldiniz!

Karagöz Nedir?
Karagöz Oynatalım mı?
Bir Perde Gazeli
Kitabımızdaki Söyleşmeler

Oyunlar

Çocuk Sayfası
Kurbanlık Koç
Mektup Geldi
Diş Macunu
Borç Korkusu
Kan Karpuz
Telefon İşi
Sihirli Paket
Piknik Macerası
Acemi Güreşçi
Okur-Yazarlık
İş Hastalığı
Bilgi Dağarcığı
İşkembe Peşinde
Mektup Örneği
Bahçevan İşi
Alfabeyi Sökmek
Parasız Yemek
Görgü Kuralı
Kolay Şiir
Pazar Çantası
Şans Güldü
Mektup Kimden?
Ramazan İkramı
İftarın Böylesi
Davul Bahşişi
İftar Bilmecesi
Bayramlaşma Bayramı

BİRİ

Çocuklara Karagöz - Hacivat Söyleşmeleri

Bayramlaşma Bayramı

(Karagöz gelir, içeri girerler.)

HACİVAT - Karagöz'üm hoş geldin!...

KARAGÖZ - Hoş bulduk Hacı Cavcav, hoş bulduk!... Ver elini öpeyim!

HACİVAT - Efendim, bu ne el öpmesi?...

KARAGÖZ - Pataklarım ha, öğrenemedin mi? Bayramlaşma el öpmesi tabi...

HACİVAT - Tamam, biliyorum da, bayramın daha ilk gününde bu kaçıncı bayramlaşma?

KARAGÖZ - Köftehor, kaçıncı olursa olsun, bayramlaşma kötü mü?

HACİVAT - Canım kötü olur mu? Bayram güzel, bayramlaşma çok güzel ama...

KARAGÖZ - İyi ya, benim bayramın ilk günü fırsat buldukça senin elini öpmem de hepsinden güzel...

HACİVAT - Artık yeter efendim! Bayram namazından sonra sabah câmide bayramlaştık.

KARAGÖZ - Yalan söyleme! Bayram bahşişi almak herkesin içinde ayıp olur diye dışarıda bayramlaştım.

HACİVAT - Her ne ise... Beraber yürüdük, evlerimize ayrılırken tekrar bayramlaştın! Yine ses çıkarmadım.

KARAGÖZ - Hele ses çıkar da göreyim. "Hacivat benimle bayramlaşmıyor, elini öptürmüyor" diye bağırırım.

HACİVAT - Zaten ben de, sana inanan çıkar da eşe dosta bayram günü rezil olurum diye çekiniyorum.

KARAGÖZ - İyi yapıyorsun Hacı Cavcav!...

HACİVAT - İyi yapıyorum ya, durmadan elini öpen sadece sen olsan ona da razıyım. Çocukların torunların daha câmide iken senin arkanda kuyruk olmaya başladı.

KARAGÖZ - Ağzını bozma, bayram demem pataklarım. Köftehor ben kedi miyim de arkamda kuyruk uzasın?

HACİVAT - Yani, sen elimi öperken bir bakıyorum ki onlar da arkanda sıraya girmişler.

KARAGÖZ - Ne olacak ya?... Senin arkanda sıraya girecekler de, senden sonra ben çocuklarımın, torunlarımın mı elini öpeceğim?

HACİVAT - Allah iyiliğini versin! Öyle değil... Yani onların da senden sonra el öpmelerine de bir şey dediğim yok amma.

KARAGÖZ - Eeee, amması ne demek oluyor?

HACİVAT - Bahşişini almadan önümden çekilmiyorsunuz.

KARAGÖZ - Senin iyiliğin için öyle yapıyoruz.

HACİVAT - O nasıl oluyor bakalım?

KARAGÖZ - Köftehor, el öpüp de bayram bahşişimizi almasak görenler ne der?

HACİVAT - Hiçbir şey demezler...

KARAGÖZ - Ben öğretirim. "Hacivat, bayramda elini öpen Karagöz ile çocuklarına ve torunlarına bahşiş vermedi, çok ayıp etti" derler.

HACİVAT - İşin aslını astarını bilmezlerse tabii ayıplarlar. Fakat ben de senin çocuklarını torunlarını peşine takıp, benden bahşiş almak için kaç defa elimi öptüğünü söylersem ya sana ne derler?

KARAGÖZ - Bir şey demezler, beni ayıplamazlar.

HACİVAT - Allah Allah, neden?...

KARAGÖZ - Köftehor, sen Hacivat'sın, Ben Karagöz'üm!... Hem gülüp geçerler, hem de "Aferin, Karagöz ne akıllı, işini bilen adammış..." derler.

HACİVAT - Hiç güleceğim yoktu. Hah hah hah!...

KARAGÖZ - Hah hah ya, ben seni şimdi iyi güldürürüm. Unuttum zannetme de hele şu el öpme bayram bahşişimi ver bakalım Hacı Cavcav!

HACİVAT - Pekâlâ, az olacak ya kusura bakma! (Verir.)

KARAGÖZ - Zararı yok, üstünü sonra tamamlarsın! (Alır.)

HACİVAT - Nasıl oldu da bu sefer yalnız geldin?

KARAGÖZ - Kim dedi yalnız geldiğimi? Çoluk çocuk da yola çıkmışlardır. Sen paraları hazırla.

HACİVAT - Aman Allah'ım, sen bana sabır ver!

KARAGÖZ - Tamam Hacı Cavcav, anlaştık! Allah sana sabır versin, sen de bize her bayramda el öptükçe bahşiş ver. (Karagöz ve sonra Hacivat giderler.)

TRAFİK

Trafik ortamında sürekli hareket halinde olan, bu hareketleriyle birbirlerini etkileyen araçlar ve insanlar birbirleri için çok önemlidir. Birbirlerinin nasıl hareket edeceğini, belli bir yerde nasıl davranabileceğini tahmin edebilmek isterler. Acaba bu yolda dönüş yapar mı? Durabilir mi? Sağa mı dönecek? Neden yavaşladı? Trafik işaretleri bizim için önemli olabilecek bu tür soruları doğru cevaplamamızı sağlarlar. "Kırmızı ışık yandı, şimdi tüm araçlar duracak" "sağa sinyal veren araç birazdan yavaşlayacak ve ilerideki kavşaktan sağa dönecek" gibi.

YAYALARIN UYMASI GEREKEN TRAFİK KURALLARINI ÖĞRENELİM. NERELERDEN YÜRÜMELİYİZ ?

Cadde ve sokaklarda yürürken daima yaya kaldırımlarından yürümeliyiz.
Yaya kaldırımlarından yürürken daima sağ taraftan yürümeliyiz.
Yaya kaldırımlarında, sizden başka yayaların da olacağını düşünerek dikkatli davranmalıyız.
Yaya kaldırımı bulunmayan cadde ve sokaklarda yürümek zorunda kaldığımızda, yolun sol kenarından yürümeliyiz.

KARŞIDAN KARŞIYA NASIL GEÇİLİR?

Yola inmeden önce kaldırımın / banketin kenarında durmalıyız.
Önce sola, daha sonra sağa, tekrar sola bakarak yolu kontrol etmeli, eğer araç gelmiyorsa koşmadan hızlı adımlarla yürümeliyiz.
Yolun ortasına gelindiğinde tekrar sağa bakarak, yine koşmadan hızlı adımlarla yürüyerek karşıya geçmeliyiz

KARŞIDAN KARŞIYA NERELERDEN GEÇİLİR?

1- Alt geçitlerden,
2- Üst geçitlerden,
3-Yaya geçitlerinden
4- Okul geçitlerinden,
5- Trafik Polisinin bulunduğu yerlerden,
6- Trafik ışıklarının bulunduğu yerlerden,
7- Sayılanların hiç birisi yoksa köşe başlarından geçmeliyiz. Çünkü; hangi yönden gelirse gelsin tüm araçları rahatlıkla görebiliriz.

NERELERDE OYUN OYNANIR?

Boş arsalarda veya alanlarda,
Çocuk oyun parkları Oyun alanlarında,
Okul bahçelerinde oynamalıyız.
Caddelerde ve sokaklarda kesinlikle oyun oynamamalıyız

VÜCÜDÜMÜZ

TOPUN İÇİNDEKİ DEV
http://www.afacançocukk.com
alara48
Co-Admin
Co-Admin
alara48

+RAP :
ÇOCUK gazatesi ALARA48 Left_bar_bleue100 / 100100 / 100ÇOCUK gazatesi ALARA48 Right_bar_bleue

MesajKonu: Geri: ÇOCUK gazatesi ALARA48   ÇOCUK gazatesi ALARA48 I_icon_minitimeCuma Ekim 03, 2008 6:39 am

BEDENİM

Bedenim
Başım
Beynim
Sinirlerim
Ağzım - Dilim
Dişlerim
Burnum
Gözlerim
Kulaklarım
İskeletim
Kemiklerim
Omurgam
Ellerim - Kollarım
Ayaklarım
Derim
Kıllarım - Saçlarım
Ter Bezlerim
Kanım
Damarlarım
Yüreğim
Akciğerim
Karaciğerim
Midem
İnce Bağırsağım
Kalın Bağırsağım
BİRİ

Topun İçindeki Dev - (Çocuk Şiirleri)

Bedenim

Beynim

Kafatasımın içinde
Duygumun düşüncemin
Belleğimin merkezi
Haber alır sinirlerle
Şunu yap bunu yapma der
Buyruk verir organlara
Yönetir bütün bedeni

COCUK ŞARKILARI

Kral Eşek
23 Nisan
Su Damlası
Halay
Operation Opera
Japonyalı Çocuk
2004 Popüler Çocuk Şarkıları

DENEYLER

DENEY YAPALIM

. HAVANIN ÖNEMİ

Malzemeler: 1 adet su bardağı, 1 adet küçük mum, 1 adet mum altlığı, kibrit.

Mumu kibritle yakalım. Dik duracak şekilde mum altlığına yerleştirelim. Yanan mumu su bardağı ile kapatalım. Bir süre gözlemleyelim. Mumda ne gibi değişiklikler oldu?

Sonuç: Bardağın içindeki hava, bir süre sonra bittiği için mumun yavaş yavaş söndüğü görülür. Canlıların yaşamak için havaya (oksijene) ihtiyacı olduğu gibi, ateş de yanmak için havaya ihtiyaç duyar.

2. FASULYE YETİŞTİRELİM

Malzemeler: 1 adet plastik kap, pamuk, bir avuç fasulye, su

Plastik kabın içini pamuk ile kaplayalım. Üzerine fasulyelerimizi serpiştirelim. Daha sonra fasulyelerimizin üzerini bir miktar pamukla örtelim. Son olarak da pamuğun üzerine bir miktar su dökelim ve pamuk kurudukça sulamaya devam edelim. Birkaç gün fasulyedeki değişiklikleri gözlemleyelim.

Sonuç: Pamukların arasındaki fasulyelerin sulandıkça yeşerdiği görülür. Bitkiler de biz insanlar gibi canlı varlıklar olduğu için, su onların da en temel besin kaynağıdır.

3. SUYUN ÜÇ HALİ

Malzemeler: Çelik kapta bir miktar su, buzdolabı, tüp, ocak

Sıvı haldeki suyu buzdolabının buzluk kısmına koyalım. Birkaç saat beklettikten sonra buzdolabından çıkaralım. Katı hale dönüşmüş olan suyu, ocakta kaynatalım. Bu süreç içinde suda ne gibi değişiklikler olduğunu gözlemleyelim.

Sonuç: Başlangıçta sıvı halde olan su, buzlukta bir süre bekledikten sonra soğuktan dolayı katılaşarak buz haline dönüşür. Buzu ocakta kaynatmaya başladığımızda tekrar sıvı hale gelir. Kaynama devam ettikçe de su, buharlaşır.

4. GÜL NASIL RENK DEĞİŞTİRİR?

Malzemeler: 1 adet beyaz gül, mavi/kırmızı mürekkep, 1 adet kap

Kabımızın içine mürekkebimizi boşaltalım. Mürekkep dolu kabımızın içine beyaz gülümüzü koyalım. Birkaç gün bekleyerek gülümüzdeki değişiklikleri gözlemleyelim.

Sonuç: Mürekkep içinde bekletilen gülün, birkaç gün sonra mürekkebin rengini almaya başladığı görülür.

5. ÇİM ADAM YAPALIM

Malzemeler: 1 adet kadın çorabı, küçük bir kap dolusu toprak, çim tohumu, su, ikisi büyük biri küçük 3 adet düğme, boncuk, yapıştırıcı.

Elimizdeki toprağın az bir miktarını çim tohumumuzla karıştırıp kadın çorabının içine boşaltalım. Geri kalan toprağımızı ise onun üzerine dökerek çorabımızın ağzını sıkıca bağlayalım. Çim tohumlarının bulunduğu kısım üste gelecek şekilde çorabı ters çevirelim. Bu toprağı her gün düzenli olarak sulayalım. Toprakta ne gibi değişiklikler oldu?

Sonuç: Her gün düzenli olarak sulanan topraktaki tohumlar, bir süre sonra yeşermeye başlar. Son olarak düğme, boncuk gibi malzemeleri çorap üzerine yapıştırıp ağız, göz ve burun yapımında kullanabiliriz
OYUNCAK YAPALIM

KUKLA BALON

Malzemeler

Orta büyüklükte bir adet balon
2 su bardağı un
Küçük boy hunu
Gazlı kalem
Yün, renkli ip
Yapıştırıcı

YAPILIŞI
Önce bir yetişkin tarafından balon şişirilir ve yumuşatılır. Havası alındıktan sonra huni yardımıyla içine un doldurulur. Balon dolduğunda ağzı bağlanır. Böylece balon, oyun hamuru kıvamına gelmiş olur. Balon elle yoğurularak değişik yüz biçimleri oluşturulur. Ardından gazlı kalemle ağız, burun ve gözler çizilir. Yün parçalarından saçlar yapılır.

Eğitimsel Değeri:
Boyama ve kesme faaliyetleri nedeniyle çocuğun küçük kaslarının etkili bir biçimde kullanılması sağlanır.
Kesme, yapıştırma, bağlama etkinlikler çocuğun el-göz kordinasyonun gelişmesini sağlar.

FIRILDAK

Malzemeler

Resim kağıdı
25-30 cm’lik bayrak çıtası
2 adet yuvarlak boncuk
Çekiç
Makas
Cam çivisi
Pastel boya, sulu boya, gazlı kalemler

YAPILIŞI
Resim kağıdı, kare şeklinde katlanarak, fazlası kesilir. Elde edilen karenin diğer iki köşesi de üst üste konularak katlanır. Köşelerden oluşan dört çizginin üzerinden orta noktaya doğru makasla kesilir. Kağıt, istenilen şekillerde boyanır, desenler çizilir. Ardından bayrak çıtası da istenilen şekilde boyanır. Boyama bittikten sonra kağıt, köşelerinden ortaya doğru katlanır. Çiviye, önce boncuk takılır. Ardından boyamış olduğumuz kağıdın dört köşesinde teker teker çivinin ucu batırılır ve kağıdın ortasından geçirilir. Pervane biçimi elde edildikten sonra çivini ucuna bir boncuk daha takılır. Küçük bir çekiçle pervanenin iğnesi sopaya tutturulur. Boncuklar, pervanenin dönmesini kolaylaştırır.

Eğitimsel Değeri
Boyama ve kesme faaliyetleri nedeniyle çocuğun küçük kaslarının etkili bir biçimde kullanılması sağlanır.
Çocuk, bu oyuncakla oynarken koşması, hareket etmesi gerektiğinden büyük kas gelişimine yardımcı olur.
Çocuk, rüzgar enerjisi hakkında bilgi sahibi olur.

ÇEVREMİZ

Evimizin dışında kalan bütün alanlar bizim çevremizi oluşturur. Çevrenin bir diğer adı da doğadır. Çevremiz, yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz temiz havayı ve oksijeni sağlar. Ayrıca çevremizde bir çok hayvan ve bitki de yaşamını sürdürür. Çevremizin temiz olması, hem bize hem de diğer canlılara daha sağlıklı ve güzel bir yaşam sağlar.

ÇEVREMİZİ TEMİZ TUTMAK İÇİN UYMAMIZ GEREKEN KURALLAR

Yerlere çöp atmamalıyız.

Çöpleri, çöp poşetinin ağzını sıkıca bağladıktan sonra çöp kutusuna atmalıyız.

Evimizin önünü ve bahçemizi haftada en az bir kere temizlemeliyiz.

Yere tükürmemeliyiz.

Ormanları korumalıyız.

Ağaçlara zarar vermemeliyiz.

Çimlerin üzerinde ateş yakmamalıyız.

Hayvanlara zarar vermemeliyiz.

Denizleri kirletmemeliyiz
Elif Nur
SeLaNaCı aDmİn
SeLaNaCı aDmİn
Elif Nur

Nereli : Balıkesir
en sevdiği şey : Çilek
lakabı : SÜPER ADMİN
+RAP :

****sanal hayvanın**** : ÇOCUK gazatesi ALARA48 362211qn4

MesajKonu: Geri: ÇOCUK gazatesi ALARA48   ÇOCUK gazatesi ALARA48 I_icon_minitimeCuma Ekim 03, 2008 10:13 am

Süper Ötesi
https://harikadunyam.yetkin-forum.com
alara48
Co-Admin
Co-Admin
alara48

+RAP :

MesajKonu: Geri: ÇOCUK gazatesi ALARA48   ÇOCUK gazatesi ALARA48 I_icon_minitimeC.tesi Ekim 04, 2008 2:11 am

sağol
prenses
Co-Admin
Co-Admin
prenses

en sevdiği şey : arkadaşlarımla olmak
lakabı : tuğçe
+RAP :

***ruh halin*** : ÇOCUK gazatesi ALARA48 2asiknj2

MesajKonu: Geri: ÇOCUK gazatesi ALARA48   ÇOCUK gazatesi ALARA48 I_icon_minitimePaz Ekim 05, 2008 9:45 am

süper ötesi
http://bizbizeyizbizbizbize.turkforumpro.com/forum.htm
alara48
Co-Admin
Co-Admin
alara48

+RAP :

MesajKonu: Geri: ÇOCUK gazatesi ALARA48   ÇOCUK gazatesi ALARA48 I_icon_minitimeSalı Ekim 07, 2008 10:47 am

tşk

ÇOCUK gazatesi ALARA48
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-